Łazy

Łazy to niewielka nadmorska miejscowość letniskowa w województwie zachodniopomorskim, powiecie koszalińskim i gminie Mielno.

Obecnie jest to najmniejsze sołectwo w gminie. Na stałe w Łazach mieszka ok. 90 osób. Jednak Łazy mogą jednorazowo przyjąć w okresie letnim ponad 5 tys. wczasowiczów. Taki wynik jest prawdopodobnie jednym z najlepszych w Polsce.

Po sezonie jest tam pusto, ale gdy znów przychodzi lipiec i sierpień to miejscowość pęka w szwach. Jest tam wiele rozrywek niezbędnych w każdym nadmorskim kurorcie, a nawet rzadko obecnie spotykane - kino letnie.Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

 Przypuszcza się, że około 2000 lat p.n.e., na terenie dzisiejszych Łaz istniała już osada. Potem karczowano okoliczne lasy, a dzisiejsza nazwa, związana była z dawnym pomorskim określeniem "łaz", czyli wykarczowaniem i przygotowaniem miejsca pod uprawy. Nadal w okolicy możemy podziwiać piękny las sosnowy.  W przeszłości obok tej miejscowości istniał kanał łączący zatokę Jamno z morzem. Była to znaczna wówczas osada, do czasu, gdy morze przedłużyło mierzeję do Łaz. Pewien rozwój osady, związany z funkcją letniskową miał miejsce w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej w Łazach powstało wiele ośrodków wypoczynkowych czynnych głównie w okresie letnim. 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz